کاکتوس درمنظر مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

کاکتوس در منظر

گونه هایی از کاکتوس ها را می توان برای کشت در محوطه استفاده نمود.برای کاشت کاکتوس ها در فضای خارج از گلخانه ابتدا باید خاک بستر کشت را آماده نمود.ترکیب خاک کاکتوس ها در شرایط پرورش گاخانه معمولا به صورت زیر است:

خاک برگ (یک قسمت) + ماسه شسته (یک قسمت) + کود دامی پوسیده (یک قسمت) + پنج درصد پودر زغال چوب و مقدار کمی پودر استخوان

ممکن است در بعضی مراکز تولید و پرورش از پیت موس خالص برای کاکتوس استفاده شود که در این صورت باید به طور دایم از کود محلول مناسب جهت تقویت گیاهان استفاده نمود.

آماده سازی بستر کشت کاکتوس

هنگام کشت کاکتوس ها یا آگاوها در محوطه فضای سبز باید ترکیب خاک موردنظر به شکل مناسبی تغییر یابد.ابتدا سطح مورد را تا ارتفاع ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر با شن ریز پوشانده سپس از ترکیب خاک با فرمول زیر استفاده می نمائیم.

خاک برگ یا کمپوست(یک قسمت) + ماسه طبیعی شسته (یک قسمت) + کود دامی پوسیده (یک قسمت)

همچنین بهتر است سطح مورد کشت را مرتفع تر از بقیه سطوح در نظر گرفت.

نحوه کاشت کاکتوس

در طراحی فضای سبز باید به این نکته توجه نمود که مکان کاشت کاکتوس ها و آگاوها باید دور از دسترس کودکان و مسیرهای عبور افراد باشد زیرا تیغ کاکتوس ها یا نوک سوزن مانند آگاواها می تواند مشکل آفرین باشد.

چنانچه انواعی از گیاهان را برای کاشت تلفیقی با کاکتوس ها در نظر می گیریم بهتر است از ساکولنت هایی که حالت دارند یا با واریته هایی از آگاو یا آلوئورا استفتده نمائیم.گونه معروفی از آگاو که در بعضی از فضاهای سبز مشاهده می گردد « آگاو امریکن» می باشد. آگاو امریکن دارای دو واریته ساده (رنگ سبز متمایل به آبی) یا ابلق با نوارهای زرد و  سفید است.این گیاه به تغییرات جوی و شرایط نا مناسب بسیار مقاوم بوده و به راحتی از طریق جوانه های جانبی تکثیر می شود و معمولا با خاک های مختلف سازگاری دارد.از برگ های زخیم و نیزه مانند آگاو امریکن الیافی تهیه می گردد که در طب امریکایی جنوبی و اخیرا در صنعت کاربرد دارد.

هنگام کشت آگاو در محوطه سازی باید به فاصله این گیاه دقت نمود زیرا آگاو امریکن پس از استقرار در فضای باغچه یا محوطه مورد نظر بوته بسیار بزرگی خواهد شد.این گیاه چند ساله و پایا می باشد. چنانچه در مکانی فقط کشت آگاو امریکن باشد بهتر است فاصله هر بوته از بوته دیگر بین ۳ الی ۵ متر باشد زیرا غلاوه بر رشد بوته اصلی، جوانه های جانبی زیادی نیز به مرور زمان تولید خواهد شد. معمولا آگاو امریکن پس از گلدهی که زمان زیادی به طول می انجامد بوته اصلی خود را از دست می دهد.

رویشگاه اصلی کاکتوس

برای کاشت کاکتوس ها در فضای سبز بهتر است اطلاعاتی راجع به رویشگاه های اصلی آنها داشته باشیم،به طور کلی از نظر پراکندگی جغرافیایی کاکتوس ها را به سه دسته اصلی تقسیم بندی می کنند.

کاکتوس های جنگلی

کاکتوس های مدیترانه ای

کاکتوس های صحرایی

کاکتوس های جنگلی یا شبه کاکتوس ها گیاهانی هستند که در جنگل های گرم و مرطوب و بیشتر در زیر درختان دیگر و بعضی مواقع روی ساقه درختان  روئیده اند ماند اپی فیلوم ها یا زیگوکاکتوس(کاکتوس کریسمس).

این دسته از کاکتوس ها قادر به تحمل سرمای هوا و تغییرات جوی نمی باشند و مانند سایر کاکتوس ها خواب زمستانی نیز دارند.کاکتوس های مدیترانه ای انواعی از مامیلار ها با گل های زیبا و بسیاری از آگاوهای معروف مانند آگاو ویکتوریا هستند که شرایط اقلیمی خاص خود را می پسندند.کاکتوس های صحرایی عموما بومی قاره آمریکا می باشند. این گیاهان انواع مختلفی دارند و از مدار ۶۰ درجه عرض شمالی تا ۵۷ درجه عرض جنوبی دیده می شوند.این دسته از کاکتوس ها نسبت به کاکتوس های جنگلی و مدیترانه ای سازگاری بیشتر با محیط داشته،بیشتر آنها قادرند تغییرات جوی شدید را تحمل کنند. گونه هایی از کاکتوس گلدار و زیبا مانند ربوتیاها و ‍مینو کاکتوس ها را می توان در ارتفاعات این قاره مشاهده نمود.بعضی از کاکتوس ها مانند اچینوها،آستروفیتوم ها و فروها در خاک های کم توقع مکزیک در جنوب آمریکا دیده می شوند،در استرالیا یکی از بزرگترین جنس های کاکتوس (انواعی از اپونتیاها) وجود دارد.این واریته سریع رشد و تکثیر یافته که مشکلاتی نیز ایجاد نموده است.

بسیاری از ساکولنت ها از نظر پراکندگی جغرافیایی مربوط به قاره آفریقا می باشند.در مناطقی از ایران دامنه های البرز و زاگرس واریته هایی از سدوم ها،اشوریاها(اچوریا) وجود دارند که خاص این مناطق بوده و از آن ها می توان به آسانی به عنوان گیاهان چند ساله در محوطه سازی استفاده نمود.

مهندس: حیدر پوربرخوردار

کارشناس تولید گیاهان زینتی

 

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست